Vytisteno z www.archeolog.cz, 2020-08-11
adresa: http://www.archeolog.cz/doc.php?id=12

Deset největších objevů 2009 podle serveru archaeology.org

zveřejněno: 2010-01-18
 

Konec roku přináší obvyklé bilanční zprávy. Jednou takovou je 10 největších objevů roku 2009 podle archaeology.org.

Vládce Úcupe, lokalita Úcupe, Peru

V hrobce ve vesnici Úcupe byla nalezena pozlacená měděná maska, štíty a čelenka místního vládce. Předměty se silně podobají těm, které byly nalezeny dříve v 25 mil vzdálené hrobce tehdejší privilegované vrstvy. Zřejmě se jednalo o jednotný politický systém. Vedoucí výzkumu Bourget o tom říká: "Tito muži nebyli nezávislí. Jsem přesvědčen, že zde byl stát kultury Moche rozprostírající se od jihu k severu".

První domestikovaný kůň, Botai, Kazachstán

Výzkumy ve vesnici Botai v severním Kazachstánu (viz. kultura Botai) ukazují na to, že první domestikovaní koně sloužili zdejším pastevcům již 5500 př. n. l.

Nejstarší zavlažovací systém, Tucson, Arizona

Jak je možné, že 2000 let př. n. l. naši předci pěstovali obilí v Sonorské poušti? Archeologové objevili zavlažovací systém poblíž Tucsonu.

Anglo-saský poklad, Staffordshire, Anglie

Kolem 1500 zlatých předmětů ze sedmého století bylo nalezeno na poli ve Staffordshiru.

Reliéf Popol Vuh,El Mirador, Guatemala

Během výzkumu vodního systému města El Mirador byl objeven reliéf vyobrazující májské stvoření, knihu Popol Vuh.

První zoo, Hierakonpolis, Egypt

Kosterní nálezy rozličných zvířat ukazují na starověkou (předdynastická epocha) zoo datovanou kolem 3500 př. n. l. Na 120 zvířat počínaje slony a konče psy.

Kněžny doby železné, Eleutherna, Kréta

Nepřerušená linie kněžek trvající téměř 200 let byla objevena na nekropoli Orthi Petra u Eleutherny. Naleziště z devátého století př. n. l. ukrývalo pohřbená těla žen ve věku od sedmi do sedmdesáti let. Tyto pozůstatky vykazují shodné genetické znaky.

Nejstarší chemické zbraně, Dura-Europos, Sýrie

Nálezy ze syrského opevněného města Dura ve východní části pouště nezůstaly nic dlužni zemi, v které byly nalezeny. Peršané použili na eliminaci římských nepřátel síru přibližně v roce 256.

Palác krále Mithrada VI., Kubaň, Rusko

Mithrades VI. Byl nejmocnějším vládcem Malé Asie v prvním století před Kristem. Proslul jako velký nepřítel Říma.

Hrnec s rubajatem, Jerusalem, Izrael

Perské básně se našly vepsány v Jerusalémě na střepech středověkých nádob na olej datovaných do 12. až 13. století n. l.

 

Zdroj

Top 10 Discoveries of 2009. Archeology [online]. 2010, vol. 63, no. 1 [cit. 2010-01-18]. Dostupný z WWW: <http://www.archaeology.org/1001/topten/>Sdílet na Facebook Přidat jako tweet na Twitter Přidat do Google Buzz Přidat.eu záložku Přidat záložku či sdílet | nahoru | úvodní strana

Web pro nás připravují cr8.cz. Zabývají se publikačními systémy a internetovým marketingem. Máte-li zájem o publikační systém Joomla, obtaťte se na ně.

Připravil tým archeolog.cz © 2020