Vytisteno z www.archeolog.cz, 2020-08-09
adresa: http://www.archeolog.cz/doc.php?id=9

Hradiště

zveřejněno: 2009-12-01
 

Co je to hradiště?

Správně bychom měli hovořit o hradisku neboť hradiště je v současné terminologii místo, kde se nacházejí terénní pozůstatky po hradisku. Hradisko, je jakýsi pravěký předchůdce středověkého hradu a rozhodně není vynálezem Slovanů neboť hradiska vznikají již v době bronzové. Jde o opevněnou lokalitu, většinou výšinné opevnění obranného charakteru, které pro svou obranu využívá vedle valů a hradeb též okolního terénu. Hradisko bylo mnohdy vnitřně rozděleno na předhradí a akropoli. Ve sronání s výšinným sídlištěm, které je v podstatě lehkým opevněním chráněnou osadou je hradisko opevněno mnohem silněji a důmyslněji. Funkce hradiska je pak vedle vojensko-strategické (hradisko slouží k ochraně stezek či nalezišť) často též sídlištní, kultovní ale též útočištní (refugium pro okolní obyvatelstvo). V době Halštatské pak vznikaji menší hradiska jako sídla společenské elity - knížecí hrady, čímž se hradisko stále více podobá hradům středověkým.

Hradiště na archeolog.czSdílet na Facebook Přidat jako tweet na Twitter Přidat do Google Buzz Přidat.eu záložku Přidat záložku či sdílet | nahoru | úvodní strana

Web pro nás připravují cr8.cz. Zabývají se publikačními systémy a internetovým marketingem. Máte-li zájem o publikační systém Joomla, obtaťte se na ně.

Připravil tým archeolog.cz © 2020