Vytisteno z www.archeolog.cz, 2020-08-11
adresa: http://www.archeolog.cz/doc.php?id=8

Keltské oppidum

zveřejněno: 2009-12-01
 

Co je to oppidum?

Oppidum je římské označení pro opevněné výšinné sídliště / hradiště Keltů z 2. - 1. st. př.n.l. Na rozdíl od halštatských hradišť (6. - 5. st. př.n.l.) se oppidum rozkládá na mnohem větší ploše, jeho půdorys je výrazně člěnitější a má charakter města s plánovanou vnitřní zástavbou – ploty oddělené dvorce s obytnými domy a hospodářskými budovami, menší usedlosti strážců a řemeslníků, drobná zástavba, ulice, shromaždiště, kde se konaly trhy, ale i náboženská shromaždiště v blízkosti svatyní, které se s největší pravděpodobností nacházely na akropolích, oddělených od ostatní zástavby. Jednoduše řečeno oppidum je keltské opevněné město. Jedním z nejstarších oppid, které zbudovali keltové na našem území je právě tebou zmiňované oppidum Závist. Mezi dalšími bych zmínil oppidum Stradonice u Berouna, oppidum Třísov u ČeskéhoKrumlova, které se nachází v obzvláště nádherné krajině (tip na výlet), oppidum Hrazany u Sedlčan a oppidum Staré hradisko a Hostýn na Moravě.

 

Oppidum na archeolog.czSdílet na Facebook Přidat jako tweet na Twitter Přidat do Google Buzz Přidat.eu záložku Přidat záložku či sdílet | nahoru | úvodní strana

Web pro nás připravují cr8.cz. Zabývají se publikačními systémy a internetovým marketingem. Máte-li zájem o publikační systém Joomla, obtaťte se na ně.

Připravil tým archeolog.cz © 2020