Vytisteno z www.archeolog.cz, 2024-09-14
adresa: https://www.archeolog.cz/kam-na-vylet/zc-tipynavylet-osobovskaskalaradkovice-01/8

Osobovská skála, Radkovice - tip, kam na výlet

Doprava, GPS, mapa, délka trasy

GPS: 49°32'19.559"N, 13°22'0.884"E
mapa
trasa: cca 25 km, vhodné jako krátký cyklovýlet
spojení:

Trasa začíná v Nepomuku. Je však možné se k Osobovské skále dostat i z Klatov, počítejte však s delší trasou (odhadem okruh kolem 50 km).


.. :

Trasa

Nepomuk je historicky spojen především s Janem Nepomucký. Novodobě se Škvoreckého černými barony. Kostel sv. Jakuba je z 13. století. Za dnešní podobu kostelu sv. Jana Nepomuckého z let 1734 – 38 K. I. Diezenhoferovi. Mimochodem, v Nicově u Plánice, což je odsud řekněme 20 km, je podle plánů K.I. Diezenhofera vystavěn v letech 1719-30 skvost vrcholného baroka, kostel Narození Panny Marie (probíhá na něm právě teď rekonstrukce).  Začínáme trasu krátkého cyklovýletu na náměstí. Výlet pojede především po asfaltkách a zpevněných cestách. Vyrážíme jižně po červené TZ směrem ke Kozlovicím zvlněnou krajinou předhůří Šumavy. Pokračujeme dále až poblíž Neuraz křížíme zelenou TZ. Po zelené zahýbáme severozápadně do Neuraz, na návsi je dřevěná zvonička. Pokračujeme dále po zelené přes Klikařov a Vojovice až do Žinkov. V Žinkovech se můžete u zámku občerstvit. Původně barokní zámek prošel v 19. století pseudogotickou rekonstrukcí. Zámek v minulé éře sloužil jako zotavovna ROH. Nyní je v majetku cizinců, tuším Holanďanů. K Osobovům vede ze Žinkov modrá TZ západním směrem. Brzy za Žinkovami sjíždíme z frekventované silnice do Klatov a stoupáme k Osobovům. Skála se nachází v lesíku severně od vesnice. Poslední úsek k lesíku tlačíme, protože cesta se mění v hrbolatou pěšinu cca 600 m od vesnice.

Buližníková skála, dříve nazývána Černá skála, poskytuje krásný výhled do okolního kraje. V roce 2006 Jan John vedl archeologický výzkum této lokality. Z nalezených úlomků keramiky a dalších věcí není přesná chronologie jejího osídlení možná. Studie v závěru potvrzuje zařazení Osobovské skály do středního eneolitu, nejpravděpodobněji do období chamské kultury. Z nalezené mazanice můžeme soudit, že na skále existovalo minimálně jedno obydlí s hlínou omazanými stěnami.

Od skály se vracíme na cestu, pokračujeme dále  po modré TZ až do Radkovic, kde modrou opouštíme a dáváme se po silnici doprava východně směrem k Žinkovům. Projíždíme, opět se můžete občerstvit, pokračujeme dál po modré TZ zpět až do Nepomuku.

Použitá literatura

JOHN, Jan. Katedra archeologie ZČU v Plzni [online]. 2006-05-04 [cit. 2010-04-13]. Zpráva o výzkumu suťových situací na eneolitické výšinné lokalitě Osobovská skála (k. ú. Radkovice u Měčína, okr. Klatovy). Dostupné z WWW: <http://www.kar.zcu.cz/ovp/data/blob.php?table=internet_list&name=FileName&type=FileType&file=Data&id=IDInternet&idname=163>.

Komentráře k tomuto výletu: žádné | Číst a přidávat komentáře
nahoru | úvodní strana

Created 2008 by cr8.cz.

Připravil tým archeolog.cz © 2024