Vytisteno z www.archeolog.cz, 2024-06-15
adresa: https://www.archeolog.cz/lokalita/hradiste-zborovy/16

Zborovy, hradiště Hrádek

lokalita:Zborovy
okres:

Klatovy

poloha:

Hrádek

typ:

hradiště

rozloha:60 x 40 m
nadm. výška:622 m.n.m.

Datace:

kultura: slovanská: 950 až 1200

kompletní datace | časová osa

Hradiště Zborovy - slovanské hradiště z pozdní doby hradištní.

 

Opevnění. Malé, dvoudílné hradiště o rozloze 60 x 40 m na zalesněném vrcholu kopce Hradiště je opevněno mohutnými valy a příkopy, na některých místech stále velmi dobře patrnými. Jedna ze dvou částí, akropole, má tvar nepravidelného obdélníku. Na její východní části je ohrazena valems příkopem, na západní straně navršenými balvany. Na severní straně se připojuje trojúhelníkové předhradí, které je od akropole odděleno příkopem a celý obvod je obehnán balvany.

 

Datace. Hradiště Zborovy bylo vybudováno Slovany v pozdní době hradištní. Původní hradiště je však porušeno stavbou středověkého hrádku.

Datace

kulturadobafázedatace
slovanská 9501200
připravujeme
Sklenář, K.:
Archeologické památky, Optys, Opava 1993, str. 244

Mapa

Ze Zborov se vydáme po silnici 186 na Žďár. Zhruba po 1 km, asi v polovině cesty mezi oběma obcemi sejdeme ze silnice doleva a pokračujeme po polní cestě až k zalesněnému kopci Hrádek. Cesta obchází les zprava a po té se stáčí doleva k severozápadu nahoru lesem do kopce. V nejvyšším bodě, dříve než začne cesta opět klesat, sejdeme z cesty doleva, kde se nachází malé hradiště spolu se zbytky středověkého hrádku.
Komentráře k této lokalitě: žádné | Číst a přidávat komentáře
nahoru | úvodní strana

Created 2008 by cr8.cz.

Připravil tým archeolog.cz © 2024