Vytisteno z www.archeolog.cz, 2024-05-21
adresa: https://www.archeolog.cz/lokalita/jachymka-evina-jeskyne/21

Habrůvka, jeskyně Jáchymka / Evina jeskyně

lokalita:Habrůvka
okres:

Blansko

poloha:

Jáchymka / Evina jeskyně

typ:

jeskyně

rozloha:
nadm. výška: m.n.m.

Datace:

kompletní datace | časová osa

Tunelovitá jeskyně ve svahu vrchu Jelence, nad Křtinským potokem, který jí kdysi protékal. Sloužila jako dočasné sídliště lovců ve starší době kamenné (paleolit). Při archeologickém výzkumu zde bylo nalezeno velké množství kostí pleistoceních fosilních savců, z nichž nevýznamnější byl nález kostí psovité šelmy podobné vlku, nazvaného Cuon Europaeus, jehož dvě sestavené kostry jsou světovým unikátem a jsou uloženy v Moravském muzeu v Brně.

Za třicetileté války sloužila jeskyně jako úkryt obyvatel před švédskými vojáky a počátkem 19. století byla obývána poustevníkem Jáchymem, odkud též její jméno. Od roku 1921 se v jeskyni těžila fosfátová hlína i guano, netopýří trus, což vedlo k zničení veškerých usazenin, ale též k četným paleontologickým nálezům, nemluvě o objevu spodního patra jeskynních chodeb.

Datace

kulturadobafázedatace
připravujeme

Sklenář, K.:
Archeologické památky, Optys, Opava 1994, str. 76

Přichystal, A., Náplava, M.:
Záhada Býčí skály, Amaprint Kerndl s.r.o., Třebíč 1995

Mapa

Z obce Křtiny se vydáme buď na JZ po silnici nebo na SZ po modře značené turistické stezce. Po té co mineme jeskyni Kostelík a jeskyni Býčí skála pokračujeme po modré turistické značce dále směrem k Adamovu, kde zanedlouho, na levé straně potoka, po níž pokračuje turistická značka, narazíme na jeskyni Jáchymka.
Komentráře k této lokalitě: žádné | Číst a přidávat komentáře
nahoru | úvodní strana

Created 2008 by cr8.cz.

Připravil tým archeolog.cz © 2024