Vytisteno z www.archeolog.cz, 2024-04-25
adresa: https://www.archeolog.cz/kam-na-vylet/sc-tipynavylet-hradsko/5

Mšeno - Hradsko - Kokořín - Mšenské pokličky - Mšeno - tip, kam na výlet

Doprava, GPS, mapa, délka trasy

GPS: 50°25'49.939"N, 14°35'6.169"E
mapa
trasa: cca 15 km
spojení: Vlakem do Mšena. Z Prahy nejlépe přes Mělník a Všetaty (přes M. Boleslav je to delší).

.. :

Trasa

Výlet na slovanské hradiště Hradsko na vyvýšenině nad kokořínským dolem na dohled hradu Kokořín nás zavede do krajiny pískovcových skal. Okruh začíná a končí v Mšeně, kde na závěr výšlapu můžeme v letních měsících spojit s koupáním v nádherných secesních městských lázních Mšeno.

Hradiště Hradsko leží na oválném vyvýšenině nad údolím Kokořínského potoka. Tvoří jakousi náhorní plošinu jejíž základem jsou pískovcové skály. S okolním terénem je spojena úzkou šíjí, která se v současné době nachází přímo ve vesnici Hradsko. Tato šíje byla chráněna dvojitým opevněním. Samotné hradiště je situováno na druhém konci vesnice za kostelem, kde je dnes pole. Z valů se dochovala na západní části obce jen část v podobě meze rozrušené orbou. Podle však na Hradsku dosahovaly valy výše 14 m. Osídlení Hradska sahá až do mladšího paleolitu (34 tis. - 25 tis. př. n. l.). Z této doby se zde nalezlo velké množství kamenných industrií. Z mladší a pozdní doby kamenné (4000 - 2500 př. n. l.) se zde nalezlo několik nástrojů, ale obydlí těchto zemědělců nebyla nalezena. V době bronzové až laténské (1600 - 500 př. n .l.) došlo k výraznějšímu osídlení této lokality. Z doby únětické kultury se zachovaly pozůstatky obydlí, nádob, šperků. Z pozdní doby bronzové kultury knovízské je zde doložena hrazená osada.

Výlet začínáme na železniční zastávce Mšeno. Odtud po červené TZ vycházíme směrem k náměstí (odkud jedou mimo jiné autobusy). Cestou míjíme kališnický kostel, viktoriánskou radnici, dominantou esovitého náměstí je kostel sv. Martina. K našemu cíli, hradišti Hradsko, nás vede dále červená TZ (trasa 0053 Mšeno – Sedlec – Kokořínský důl) západním směrem, projdeme kolem Palackého a hostince a již nás stezka vede mimo Mšeno do údolí k dětskému táboru. Pokračujeme po červené TZ do Sedlce a dále kaňonovitým údolím mezi pískovcovými skálami. Jakmile opustíme sevřené údolí kousek za rekreační chatou se dáváme doprava nahoru na Hradsko po žluté TZ. Poměrně strmý výstup po tesaných schodech nás přivádí na kraj náhorní plošiny a kolem pole pokračujeme k vesnici. Vstup do vesnice byl i bránou do hradiště. Projdeme vsí až ke kostelu stále po žluté TZ, kde najdeme informační tabuli o historii hradiště Hradsko. Prozkoumáme zbytky valů a vydáváme se směrem ke Grobiánovi odkud je nádherná vyhlídka na Kokořín. Slézáme dolů do údolí a napojíme se na červenou TZ směrem k hradu Kokořín. Projdeme vesnicí a vydáváme se na hrad po modré TZ do svahu nahoru. Po prohlídce hradu Kokořín se vracíme dolů na rozcestí a pokračujeme dále po červené TZ směrem na Pokličky, míjíme tábořiště U Splávku, kde v přilehlém rybníce se líně povalují statní kapři. Na rozcestí u Pokliček se vydáváme vzhůru (mnoho a mhourat schodů) obhlédnout tyto skalní útvary po modré TZ. Pokličky jsou pískovcové zvětraliny specifického tvarování. Obsahují totiž mimo pískovce i jiné příměsi tzv. tmelů (železité, atp.), které mají jinou tvrdost a tudíž jinak rychle zvětrávají. Skály jsou tak tvarovány do pomyslných pokliček. Na hřebeni jdoucího od Pokliček jsou ještě další zajímavé skály ve tvaru Žáby a Hlavy, o jejichž přírodním původu existují pochybnosti. Nicméně, u těchto skal se setkáváme s odkazem na Josefa Bedřicha Cinibulka, velkého propagátora mšenského okolí. Z Mšena taktéž vede Cinibulkova stezka. My pokračujeme dále po modré TZ dále zpět do Mšena. Na konci trasy nás čeká již zmíněné koupaliště a lázně ve Mšeně.

 

 

Komentráře k tomuto výletu: žádné | Číst a přidávat komentáře
nahoru | úvodní strana

Created 2008 by cr8.cz.

Připravil tým archeolog.cz © 2024